„Szybko przełączające wertykalne tranzystory na bazie azotku galu, przeznaczone do sterowania i zasilania diod laserowych (akronim: PioneerGaN)”
Projekt współfinansowany przez Narodowe Centrum Badań i Rozwoju w ramach 1. Konkursu polsko-berlińskiego w obszarze fotoniki.
Wartość projektu ze strony Polski: 3 302 052,60 zł
Wartość dofinansowania NCBiR: 1 562 754,97 zł
Okres realizacji projektu: 01/01/2016 - 31/12/2018
Konsorcjum realizujące projekt:
Ferdinand Braun Institut, Berlin, Germany – Lider Projektu ze strony niemieckiej
Sentech Instruments GmbH, Berlin, Germany
Polski Ośrodek Rozwoju Technologii – Lider Konsorcjum ze strony Polski
Seen Semiconductors sp. z o. o.
W ramach projektu PioneerGaN wytworzone zostały tranzystory wertykalne, wykonane na podłożu monokrystalicznego amonotermalnego azotku galu. Konstrukcja wertykalna szybko przełączającego się tranzystora pozwala na zintegrowanie go z diodą laserową. Całość umożliwia pracę lasera w trybie impulsowym, co daje przewagę w postaci wysokiego natężenia światła przy zachowaniu odpowiedniej jakości wiązki i równoczesnym zmniejszeniu efektu cieplnego, co wpływa na żywotność i jakość pracy lasera. Przy zastosowaniu technologii stepper lithography udało się osiągnąć 400mm/mm2 długości bramki w stosunku do powierzchni urządzenia, co przekłada się na 100A – 250A dla tranzystora, napięcie przebicia 70V.
Powyższe cechy umożliwiają wykorzystanie urządzenia w wielu nowych systemach optoelektronicznych, np. LIDAR (and. Light Detection And Ranging), aplikacji w spektroskopii w różnych dziedzinach, w tym medycynie oraz innych – na rynku piko projektorów, telewizji laserowej, wielkoformatowych wyświetlaczy laserowych, do których niezbędna jest wysoka moc optyczna.
Więcej informacji o projekcie można uzyskać pod nr tel.: 22 625 12 25, bądź pod adresem mailowym beneficjenta: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
Ważne linki:
Strona poświęcona dokumentacji Programu: www.ncbr.gov.pl/programy/programy-miedzynarodowe/wspolpraca-dwustronna/
Instytucja Pośrednicząca – Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBiR): www.ncbr.gov.pl
Lider Projektu – Polski Ośrodek Rozwoju Technologii: www.port.org.pl